دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب

هدف اصلی در این مقاله معرفی یک  دستگاه حضور و غیاب خودکار دقیق و کارا بر پایه شناسایی اشیاء و کشف چهره است. سیستمهای که در گذشته برای این امر طراحی شده اند معمولا با تغییر شرایط نوری، چرخش و انتقال اشیا در تصویر، شناسایی را به صورت درست انجام نمیدهند.

در سیستم پیشنهادی ما برای شناسایی صندلیها از ضریب همبستگی متقابل نرمال شده استفاده میشود که کمترین وابستگی را به تغییر شرایط نوری و انتقال دارد. پس از شناسایی صندلیها و با توجه به پر یا خالی بودن آنها، شناسایی چهره با استفاده از روش Eigenface انجام میشود و بردار ویژگیها تمام افراد استخراج میشود.

نتایج عملی نشان میدهد که با تغییر موقعیت صندلیها و افراد و تغییر شرایط نوری همچنان تعیین هویت به صورت قابل قبولی انجام میشود که این مقدار برابر 92% است. به علاوه نتایج حاصله از این پیاده سازی، افزایش کارایی، سرعت و دقت روش پیشنهادی را نشان میدهد.

سیستم حضور و غیاب

از سال‌ها پيش از اثر انگشت افراد در جرم ‌شناسي استفاده مي شد و امروزه در علم بيومتريك نيز از آن استفاده ‌مي شود. مانند تمام ديگر اعضاي بدن DNA هاي هر شخصي الگوي ساخت اين خطوط را دارا هستند و در واقع DNA هاي هر شخص نيز كاملا منحصر به فرد است و اين موضوع تقريبا در مورد ديگر اعضاي بدن صادق اند. اثر انگشت از قديمي‌ترين روش هاي تشخيص هويت است که امروزه در حضور و غیاب بسیار پر کاربرد بوده كه با پيشرفت تكنولوژي به تنوع آن افزوده شده است.

اگر چه قبلا اثر انگشت تنها در زمينه جرم قابل بحث بوده، تحقيقات در بسياري كشورها سطحي از پذيرش را نشان مي دهد كه به اين روش اجازه استفاده در برنامه هاي عمومي را مي‌دهد.خطوطي كه بر روي سر انگشتان همه انسان ها نقش بسته از ديرباز مورد توجه همه بوده است، اين خطوط نقش هاي مختلفي دارند .

يكي از اين وظايف ايجاد اصطكاك بين سر انگشتان و اشياء متفاوت است مانند قلم كه با استفاده از اين اصطكاك مي توانيم اشيا را برداريم ، بنويسيم يا لمس كنيم.

از سوي ديگر اين خطوط براي هر شخص منحصر به فرد است.تشخیص هویت و صدور مجوز از روی اثر انگشت یکی از ساده‌ترین و پرکاربردترین روش‌های تشخیص هویت در سیستم حضور و غیاب است برای خواندن اثر انگشت، سیستم‌های زیادی که از فناوری‌های گوناگون بهره می‌برند، وجود دارد.

اما سیستم‌هایی که اثر انگشت را بر پایه روش‌های نوری ثبت می‌کنند، بیشتر گسترش پیدا کرده‌اند. در این شیوه، نور از سوی یک چشم به انگشت تابانده می‌شود. سپس یک دوربین CCD، پرتوهای باز تابیده را دریافت کرده و از روی آن‌ها یک عکس سیاه و سفید می‌سازد.

این عکس مشخصات بارز اثر انگشت را نشان می‌دهد وضوح این سیستم به میزان اهمیت و نوع کاربرد بستگی دارد. برای نمونه برای تشخیص اثر انگشت کودکان که پیچیدگی بیشتری دارد از وضوح dpi 1000 استفاده می‌شود در حالیکه برای بزرگسالان، وضوحdpi 500 کافی است.

در کنار روش‌های نوری، برای کاستن از هزینه‌ها، روش‌هایی نیز ابداع شده‌اند که در آن‌ها از خازن استفاده می‌شود. در این شیوه از صفحه‌هایی استفاده می‌شود که تا ۰۰۰/۱۰۰ حسگر خازنی دارند و بار آن‌ها پس از تماس انگشت اندازه‌گیری می‌شود. از روی نتایجی که بدست می‌آید عکسی از اثر انگشت ساخته می‌شود.

اصولاً دو نوع روش اسکن برای این فناوری وجود دارد. برای اسکن و ایجاد تصویری از انگشت شما، اسکنرهای اپتیکال (نوری) یا خازنی استفاده می شود. اگرچه هر دو روش یک نوع تصویر را ایجاد می کنند، تشکیل آن کاملاً متفاوت است.

سپس این تصویر اسکن شده با اثر انگشتی از شما که قبلاً موجود بوده است مقایسه می شود تا تعیین هویت صحیحی را انجام دهد. عمل مقایسه توسط پردازنده صورت می گیرد و مقایسه میان برجستگی ها و فرو رفتگی ها انجام می شود.

اگرچه گام ها ساده هستند، برای اجرای این کار، باید الگوریتم های بسیار پیچیده ای را اجرا نمود. اگرچه کل اثر انگشت شما ضبط می گردد، کامپیوتر تنها بخش هایی از تصویر را برای مقایسه با تصاویر ثبت شده دیگر استفاده می کند

قبل از ساخت نرم افزار حضور و غیاب ، لیست ورود و خروج کارکنان در دفاتر ثبت می شد و  کارمندان می بایست در این دفاتر ساعت ورود و خروج خود را وارد می نمودند. با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و مشکل زمان بر بودن دستگاه های قبلی، امروزه در اغلب سازمان ها از نرم افزار حضور و غیاب تحت وب استفاده می شود.

سامانه حضور و غیاب عبارت است از سیستمی که به شرکت های مختلف امکان مدیریت زمانبندی و بهره وری از نیروهای انسانی خود را می دهد.

ساختار های مربوط به این دستگاه بر اساس نیاز های سازمانی شرکت های مختلف، شامل المان های متفاوتی است که بر اساس نوع تقاضای هر مجموعه، می تواند ترکیبی از فاکتورهای مورد توجه منابع نیروی انسانی بوده و در نتیجه خروجی منطقی را ارائه دهد.

برای درج ورود و خروج کارمندان یک شرکت یا سازمان باید ساعت رفت و آمد آنها را زیر نظر داشت و این کار دشوار و زمان گیر است. در نتیجه نرم افزاری که بتوان توسط آن ورود و خروج کارمندان را در محیط کاری ثبت کرد، می تواند به مدیران کسب و کار در پرداخت حقوق، شناسایی کارمند تنبل و … کمک شایانی کند.

نرم افزار حضور و غياب موجب مي شود که نظارت و مديريت پرسنل به نحو احسنت اجرا شده و از کم کاري هاي احتمالي کاسته شود . بعلاوه اين اطمينان براي پرسنل حاصل مي شود که به هيچ عنوان حقي از آنها ضايع نشده و کليه حسابرسي ها طبق قانون و مقررات و ساعات ثبت شده در سيستم صورت مي گيرد.

با اتوماسيون کردن حضور و غياب در يک سازمان، کليه عمليات مربوط به ورود و خروج کارکنان شامل مرخصيها، مأموريتها، اضافه‌کاري، شيفتها، تقويم‌کاري و کارکرد پرسنل ثبت شده و قابل بازيابي است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست