ایکس ­ری چیست؟

در این نوشتار بطور مختصر با دستگاه ایکس ­ری آشنا خواهید ­شد و ساختار و اجزا تشکیل دهنده آن را خواهید شناخت و یاد خواهید گرفت که چه کارهای با این دستگاه انجام می­پذیرد و همچنین با کاربرد آن در مکان­ها، فضا­ها و موقعیت های مختلف آشنا خواهید شد.

 

ساختار دستگاه ایکس ­ری

دستگاه­ های ایکس ­ری، از قسمت های سخت­افزاری تونل تصویر برداری، نوار نقاله، ژنراتور یا همان شتاب­ دهنده، سنسور های آشکارکننده و پنل کاربری تشکیل می­شوند. همچنین به همراه این تجهیزات رایانه­ای نیز که دارای نرم افزاری ویژه برای مدیریت تصاویر است در کنار آنها نصب می­شود. حالا می­خواهم قسمت های این دستگاه را توضیح بدهم.

 

انواع دستگاه های ایکس ­ری بر اساس نوع ورودی

انواع دستگاه های ایکس ­ری بر اساس نوع ورودی

 

1_ تونل تصویر برداری:

به سطح مقطعی گفته می­شود که انسان، کالا و یا وسیله نقلیه از داخل آن عبور می­کند و تصویربرداری از آن انجام می­شود.

2_ نوار نقاله:

به سطحی گفته می­شود که کالا و یا بار بر روی آن قرار گرفته و جهت تصویربرداری از داخل ایکس ­ری عبور داده می­شود. در دستگاه­های بزرگ که جهت تصویربرداری از بارهای بزرگ و پالت بکار گرفته می­شوند و بجای نوار نقاله از نوعی غلتک های مخصوص استفاده می­شود.

3_ ژنراتور (شتاب دهنده):

شتاب دهنده های ایکس ­ری ، اشعه تابشی را به سمت بالا و با زاویه 90 درجه و در داخل تونل تصویربرداری می تابانند. بیشتر شتاب دهنده هایی که در این دستگاه ها مورد استفاده قرار می­گیرند، از لامپ های ایکس ­ری با قدرت تابشی 140، 160 و یا 180 کیلوولتی استفاده می­کنند ولی در سیستم های بزرگتر این لامپ ها تا 200 و یا 400 کیلوولتی نیز می­رسد که میزان ولتاژ این لامپ ها در دستگاه تابعی از میزان چگالی جسم و دهانه تونل دستگاه است.

محل قرار گیری ژنراتور در دستگاه

محل قرار گیری ژنراتور در دستگاه

 

4_ سنسور های آشکارکننده:

مجموعه تمام سنسورهای آشکار کننده از جمع سنسور های که شامل دیودهای هستند تشکیل می­شوند. این دیود ها بصورت L  شکل جهت محاسبه انرژی عبوری از کالا و یا جنسی از داخل تونل مورد استفاده قرار می­گیرند و همین دیود ها از پرتو یا اشعه X که یک نوع تشعشع الکترومغناطیسی است که از بسته‌های پر از انرژی، به نام فوتون تشکیل شده است بوجود می­آیند.

5_ پنل کاربری:

توسط این پنل کاربر دستگاه می تواند تنظیمات را اعمال و عملیات مربوط به دستگاه را هدایت کند. این پنل می­تواند جهت شروع و یا خاتمه بازرسی و همچنین جهت شناسائی بهتر کالا­های مشکوک توسط اپراتور دستگاه مورد استفاده قرار بگیرد.

6_ رایانه پیشرفته:

نوع و مشخصات این رایانه بسیار مهم است زیرا تمام پردازش های این رایانه صنعتی و پیشرفته با داشتن سخت افزار های بسیار قوی و نرم­افزار های مخصوص درون خود انجام می­پذیرد. زیرا اگر قدرت سخت افزاری این رایانه کم باشد تصاویر بدون کیفیتی را ارائه می دهد.

 

رنگ ها در ایکس ­ری

رنگ تصویر نمایش داده شده در تصاویر رنگی اسکن دستگاه ایکس ری، بستگی به چگالی مواد و نوع ماده دارد. این دستگاه در تصاویر خود توانایی نشان دادن شش رنگ را دارد. مواد آلی مانند کاغذ، لباس و بسیاری از مواد منفجره به رنگ نارنجی نمایش داده می شوند. مواد مخلوط مانند آلومینیوم به رنگ سبز نمایش داده می شوند. مواد معدنی مانند مس به رنگ آبی و مواد غیر قابل نفوذ به رنگ سیاه و سفید نمایش داده می شوند و در برخی از دستگاه ها، این موارد به رنگ قرمز نمایش داده می­شوند. شدت رنگ ها به چگالی و ضخامت ماده بستگی دارد.

تصاویر سه رنگ و شش رنگ دستگاه

تصاویر سه رنگ و شش رنگ دستگاه

 

 

 دستگاه ایکس ری مواد مخدر

کاربرد دستگاه ایکس ­ری

کاملا انواع، ساختار و نحوه عملکرد این دستگاه را مورد بررسی قرار دادیم و حالا به کاربرد دستگاه ایکس ری خواهیم پرداخت. این دستگاه در بسیاری از ارگان ها و مکان های مختلف مثل گمرک ها، فرودگاه ها، مرزها و همچنین در سازمان های کنترل کیفیت مواد غذایی و حوزه سلامت مثل رادیولوژی و دندانپزشکی کاربرد دارد. که برای مثال در گمرک و فرودگاه ها از آن برای شناسایی محتویات حمل شده توسط یک فرد، یک چمدان یا انواع ماشین صورت می­گیرد تا از وارد کردن یا خارج کردن چیز های ممنوعه یا خطرناک مثل اسلحه، مواد منفجره، کالای قاچاق، مواد مخدر و­ غیره جلوگیری شود.

 

2 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

 • داده پردازان ستادیران
  22 جولای 2022 11:20 ق.ظ

  لطفا بفرمایید استفاده از دستگاه ایکس ری یا اشعه ایکس برای پرسنل یک سازمان خطرناکه؟

  پاسخ
  • امروزه دستگاه ایکس ری با تایید سازمان مربوطه بدون خطر و بی ضرر برای سلامتی انسان هست. لطفا قبل از تهیه اون با مشاوران پادیس تماس بگیرید

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست