دستگاه ایکس ری ( X Ray )

نمایش دادن همه 2 نتیجه

دستگاه ایکس ری ( X Ray )  که به آن تونل تصویربرداری نیز می گویند برای بررسی وسایل همراه افراد در مکان‌های عمومی مانند فرودگاه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه با اندازه و حساسیت‌های مختلف در بازار موجود است. اشعه ایکس یا xray یک فناوری نوین برای مشاهده محتویات داخل هر جسم است. با تابش این اشعه به هر شی می‌توان به‌راحتی جزییات درونی آن را بررسی کرد.

انواع دستگاه  X RAY

همانطور که گفته شد دستگاه های ایکس ری براساس اندازه تونل خود به چند دسته تقسیم می‌شوند. درواقع باتوجه به اندازه اجسامی که نیاز به بررسی دارند، اندازه تونل تعیین می‌شود. حال ممکن است این اجسام یک کیف دستی باشند و یا یک خودروی بزرگ. بر این اساس دستگاه ایکس ری ( X Ray ) در انواع زیر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛

  • دستگاه XRay کیف دستی یا X Ray چمدان
  • دستگاه XRay خودرو
  • دستگاه XRay برای ماشین‌ آلات سنگین یا X Ray کانتینر
  • دستگاه XRay برای اسکن بدن انسان

قطعات و قسمت‌های اصلی دستگاه ایکس ری ( X Ray )

تونل و نوار نقاله : این بخش از دستگاه ایکس ری ، بخش اصلی است که اجسام مورد نظر پس از ورود به تونل، مورد تابش اشعه ایکس قرار می‌گیرند. هر جسم با کمک نوار نقاله به سمت داخل تونل حرکت می‌کند.

ژنراتور ایکس ری : ژنراتورهای این دستگاه اغلب اشعه ایکس را به سمت بالا و با زاویه عمود به اجسام  می تابانند. اکثر ژنراتورها از لامپ‌های ایکس ری با قدرت تابشی ۸۰، ۱۴۰،۱۶۰ و ۱۸۰ کیلو ولت استفاده می‌کنند. اما در ژنراتورهای قوی‌تر از لامپ‌هایی با قدرت ۳۲۰ کیلو ولت هم استفاده می‌شود.

سنسورهای آشکارساز : حسگرهای آشکارساز از چندین دیود برای اندازه‌گیری مقدارهای مختلف انرژی بهره برده‌اند. این مجموعه دیودها که به شکل L هستند جهت تخلیه انرژی عبوری از اجسام استفاده می‌شود.

سنسور های نوری : این سنسورها با تکنولوژی مادون قرمز کار می‌کنند و در وروی وخروجی دستگاه نصب می‌شوند. هنگام ورود اجسام به تونل دستگاه ایکس ری ( X Ray ) ، طیف نوری بین فرستنده و گیرنده آن قطع شده، سپس یک سیگنال به کنترل‌کننده خود ارسال می کند . در ادامه دستور تابش اشعه  مادون ( اشعه ایکس ) را به جسم را دریافت کرده و دستگاه شروع به بررسی جسم مورد نظر می‌نماید.

فهرست