دستگاه ایکس ری ( X Ray )

مشاهده همه 2 نتیجه

دستگاه ایکس ری که به ان تونل تصویر برداری نیز می گویند برای بررسی کردن وسایل فرد در مکان های عمومی مانند فرودگاه و یا سازمان های خاص از ان استفاده می شود.

این دستگاه سطحی دارد که می توان وسایل فرد را از ان عبور داد و دستگاه با استفاده از تکنولوژی X تصویر برداری میکند و تمام اجسام از زیر نظر این دستگاه عبور میکند.

تاریخچه X RAY :
این تکنولوژی یکی از بروز ترین تکنولوژی هایی است که مدت زیادی از اختراع ان نمی گذرد

انواع دستگاه X RAY:

این دستگاه ها براساس اندازه تقسیم بندی میشوند و طبق اندازه اجسامی که میخواهند از ان عبور دهند انتخاب می شوند:
1- دستگاه X Ray برای خودرو
2- دستگاه X Ray برای ماشین الات سنگین و کانتینر ها
3- دستگاه Xray برای اسکن بدن انسان و…

قطعات و قسمت های اصلی دستگاه X Ray:

تونل و نوار نقاله: به قسمتی اجسام قرار میگیرد و برای تصویر برداری از داخل دستگاه میگذرد گفته میشود این بخش در دستگاه ایکس ری که برای تشخیص و اسکن اجسام بزرگ استفاده میشود دارای غلتک است و در ان از نوار استفاده نمی شود.

ژنراتور ایکس ری: ژنراتورهای دستگاه ایکس ری اغلب اشعه های ایکس را به سمت بالا و با زاویه عمود به سمت خط راست تونل برای بررسی اجسام می تاباند.

اکثر ژنراتورها از لامپ های ایکس ری با قدرت های تابشی ۱۴۰ تا ۱۶۰ و همچنین ۱۸۰ کیلو ولت استفاده می کنند. در ژنراتورهای قوی تر از لامپ هایی با قدرت ۳۲۰ کیلو ولت هم استفاده میشود.

سنسورهای آشکارساز : حسگرهای آشکارساز از چندین دیود برای اندازه گیری مقدارهای مختلف انرژی استفاده میشوند. این مجموعه دیودها که به شکل L هستند جهت تخلیه انرژی عبوری از اجسام استفاده می شود.
سنسور های نوری: این سنسور ها با تکنولوزی مادون قرمز کار میکنند و در وروی وخروجی دستگاه نصب می شوند که وقتی اجسام وارد دستگاه می شوند طیف نوری بین فرستنده و گیرنده ان قطع می شود و یک سیگنال به کنترل کننده خود ارسال می کند و دستور تابیدن مادون ( اشعه) X را به جسم را دریافت می کند و دستگاه شروع به بررسی میکند

فهرست