اتوماسیون باشگاه

مقاله باشگاه

ورزش در زندگی یک الزام است و ما باید کاری کنیم که راه خود را در زندگی ما پیدا کند  و مسلما  برای آن نیاز به  برنامه ریزی داریم با ورزش انواع بیماری ها و مشکلات ناشی از کم تحرکی از بین رفته.

ورزشکار به طور معمول سيگار نمی کشد ، غذای سالم برای ورزشکاراز مهمیات  او در زندگی است و اصولا اینگونه افراد ارامتر از دیگر افراد جامعه می باشند ، انرژی را در باشگاه صرف می کند و به ندرت عصبانی می شود . ورزش سبب زیاد شدن عضلات بدن می گردد.

تمرين مرتب سبب بالا رفتن سوخت و ساز بدن شده و از چاقی پیشگیری میکند . ورزش روند پیری را کاهش می دهد و سبب بوجود آمدن بدنی زیبا و تناسب اندام می شود . از بیماری هایی نظیر پوکی استخوان در میان سالی جلوگیری می کند . ورزش از ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی پیشگیری کرده و سبب بالا رفتن اعتماد به نفس و پیشگیری و درمان افسردگی می گردد.

با توجه به فوایدی که ذکر شد باید به فرهنگ ورزش همگانی در جامعه و فراگیر شدن آن توجه بیشتری نمود . اگر افراد جامعه سالم و شاد باشند در پی آن روند توسعه در آن جامعه ، سريعتر اتفاق خواهد افتاد.

اولین گام برای داشتن باشگاه این است ک خود شخص مدیریت باشگاه نسبت به رشته ورزشی ک فعالیت میکند تبحر لازم را داشته باشد تا بتواند در روند کارایی باشگاه موثر واقع شود و همچنین دیپلم و مدرک لازم نسبت به آن حرفه ورزشی را از جای معتبر دریافت کرده باشد.

فضای باشگاه:

متراژ فضای باشگاه را باید در نظر بگیرید. برای مثال ۷۰۰ مترمربع جهت قرار دادن وسایل هوازی مانند تردمیلو دوچرخه های باشگاهی، دمبل ها ، هالتر ها، میزهای باشگاهی ، دستگاه های ورزشی مانند دستگاه اسمیت و کراس و… و فضا جهت سرویس های بهداشتی، حمام و فضای مدیریت و… و فضای کمد های ورزشکاران و رختکن و محل عرضه مواد غذایی یا همان بوفه باشگاه و نیز فضای کمک های اولیه و-CPR – در صورت لزوم

نکاتی که باید در مورد مکان باشگاه در نظر گرفته شود مانند :

 نزدیکی محل زندگی شما به باشگاه،

داشتن سالن برای آموزش خصوصی ،

بزرگتر بودن باشگاه شما نسبت به سایر باشگاه های اطراف,

 مکانی که رفت و آمد در آن نقطه زیاد باشد مانند نزدیک بودن به یک خیابان بزرک یا میدان اصلی.

این نکته حائز اهمیت است که در ابتدای به راه انداختن کارتان شما باید در فکر آینده باشید و ذهن خود را برای همه چیز آماده کنید.

شما باید بتوانید در آینده مجموعه خود را با فن آوری روز به جلو هدایت کنید و بروزترین و پیشرفته ترین وسایل از وسایل باشگاهی گرفته تا امنیت هی حفاظتی باشگاه برای کاربران ازجمله مچ بندهای الکترونیکی و یا قفل های هوشمند ک مربوط به سیستم اتوماسیون باشگاهی است و که در این مقاله به آن خواهیم پرداخت و همچنین از روش هایی چون تبلیغات برای پیوستن بیشتر مردم به ورزش استفاده کنید . با توجه به اینکه عقل سالم در بدن سالم است و شما در جهت شادابی و بالا رفتن سطح سلامت جامعه گام برداشته اید ، یک مجموعه ورزشی مناسب می تواند شما را در رسیدن به این هدف یاری رساند.

باید بدانیم نیاز مشتری چیست وتا بتوانیم اورا به هدف مورد نظرش برسانیم و راهنمایی کتیم.برای مثال : امروزه بیماری ها ی گوناگون در اثر کم تحرکی و عدم پرداختن به ورزش رو به افزایش است، شما با ترغیب افراد جامعه به ورزش کردن می توانید نقش اساسی و مهمی را در کم شدن بیماری ها ایفا کرده و به نوعی باشگاه ورزشی شما این نیاز مردم را برآورده می سازد.

با ایجاد یک باشگاه ورزشی، شما در جهت کسب و کار تعدادی از افراد جامعه نیز کاری انجام داده اید . به عنوان مثال استخدام مربیان و خدمه باشگاه و مدیر برای رسیدگی به امورات کلی باشگاه و…

پس از تاسیس یک باشگاه شما باید در فکر جلب رضایت مشتریان باشید: مثلا از مربیان مجرب و کار آزموده استفاده کنید.از دستگاه ها و فن آوری های ورزشی به روز بهره ببرید، از مدیری استفاده کنید که روابط اجتماعی بالا داشته باشد و با مشتریان به نحوه شایسته رفتار کند و…این کارها سبب افزایش بازدهی و سود آوری باشگاه شما خواهد شد.

تقریبا همه افراد به سلامتی خود اهمیت می دهند ولی از طرف والدین این اهمیت نسبت به فرزندان بسیار بالاتر است. به این ویژگی مهم توجه کنید.امروزه باشگاه های بسیاری در حال فعالیت می باشند که همه آنها با توجه به موقعیت مکانی باشگاه خدماتی را به مشتریان ارائه می دهند. با توجه به خدمات منحصر به فرد باشگاه ، شهریه های متفاوتی دریافت می شود، موقعیت مکانی و سطح فرهنگی مکان باشگاه یکی ازعوامل تاثیر گذار در کل مجموعه است.

وظایف مدیر باشگاه در راستای بهبود باشگاه چه  چیزی میتواند باشد?

*هماهنگ کردن مربي برای آموزش در زمان مقرر

*دسته بندی کردن کلاس ها

* گرفتن مبالغ از ورزشکاران

* ثبت اطلاعات مراجعین برای کلاس ها

*ایمن سازی مکان ورزشی 

*پرداخت حقوق مربیان مجموعه و سایر کارکنان 

*محیا کردن باشگاه برای ورزش، از نظر سیستم تهویه و گرما و سرما و…

*نظارت بر سالم بودن دستگاه های باشگاه

*رسیدگی و نظارت مستقیم بر نحوه کار مربیان

مدیر یک باشگاه یا مجموعه ورزشی دارای مسئولیت زیادی است. در صورت حضور نداشتن او تشکیلات مجموعه ممکن است نظم خود را از دست بدهد. مدیریت باشگاه باید با ارگان هایی نظیر تربیت بدنی ، مراکز انتظامی و حتی باشگاه های دیگر ارتباط داشته باشد تا در صورت بوجود آمدن مشکل بتواند آنرا سریعا حل و فصل کند.

اختیاراتی که به مدیر باشگاه داده می شود نباید بیش از اندازه باشد. مثلا در کار مربیا ن بیش از اندازه دخالت کند که باعث ایجاد بی نظمی در کار مربی می شود.مجموعه های ورزشی اصولا یک مدیر با چندین مربی در یک یا چند رشته در ارتباط است و تمام اختیارات را مدیر باشگاه در دست دارد در باشگاه هاو….

باشگاه داری و شرایط آن:

*در رختکن باید فضای و کمد کافی وجود داشته باشد .

*وسایل موجود در باشگاه باید متناسب با فضای باشگاه باشد.

*درحمام ها و سرویس های بهداشتی باید نکات بهداشتی رعایت شده باشد.

*مربیان باشگاه باید مدرک رسمی مورد تایید داشته باشند

از نظر مکان ، باشگاه باید طوری باشد که رقیب کمتری در محدوده باشگاه وجود داشته باشد تا دچار کمبود ثبت نام و مشکلات مالی نشود در حقیقت سیاست کسب و.کار و هوش مدیریت سهم بسزایی در رونق گرفتن کسب و کارش دارد.

هماهنگ بودن ظوابط و موقعیت مکان باشگاه با قوانین تربيت بدنی ، از شرایط مهم در امرباشگاه داری می باشند

بانوان:

در باشگاه سانس های مربوط به بانوان را لحاظ کنید. امروزه بانوان ورزشکار در باشگاه ثبت نام می کنند و شهریه می پردازند و انتظار خدمات مطلوب از جانب مجوعه را دارند. همچنین این قشر از جامعه که مادران امروز هستند، یا مادران فردای جامعه خواهند شد ، در صورت شاد زیستن می توانند فرزندانی شاد و سر زنده و سالم را به فردای جامعه تحویل دهند.

ایجاد يک باشگاه ورزشی نياز به بنیان گذار, یک یا چند مدیر و مربي دارد . يک مجموعه ورزشی توسط بنیان گذارراه اندازی می شود. وظايف او شامل اخذ مجوز ، یافتن محل مناسب برای باشگاه می باشد . مديریت مجموعه ورزشی وظيفه اجاره باشگاه و آماده کردن آن و ورود لوازم و وسایل مورداحتیاج برای شروع کار، گرفتن مربی و جذب ورزشکاران راعهده دار است. 

بهترین زمان برای شروع به کار یک مجوعه ورزشی فصل تابستان می باشد. البته باید از قبل تبلیغات راجب به کلاس های گوناگون که در مجموعه در فصل مورد نظر برگذار می گردد ، انجام گرفته باشد. در مجموعه ورزشی، استفاده ازمتدهای به روز برای تبلیغات خواهد توانست روند رشد و رو به جلویی برای باشگاه ایجاد کند.

بهره گیری از امکانات و وسایل به روز ورزشی و مربيان حرفه ای مانند مربي تغذيه برای دادن برنامه تغذیه به ورزشکاران ، مربي فیزیولوژی و بدنسازان با مهارت و دوره دیده از زمینه های رشد به حساب می آیند . بودن زياد رقبا در محل باشگاه شما سبب کم شدن تعداد مراجعين می شود . اگرباشگاه در محلی باشد که از نظر فرهنگی مناسب نباشد ، مجموعه با مشکل کمبود و مراجعین روبرو می شود همچنین بهره گیری از مشاوره در یک مجموعه باید از طریق افراد با صلاحیت در امر تربيت بدنی و تجربه مديران انجام گیرد.

پذیرفتن اینکه که در این کار احتمال خطر از دست رفتن سرمایه وجود داردکه مسلما در شروع هرکاری ابتدا باید ریسک های ان حرفه را بشناسیم و آن ها رادرنظر بگیریم شروع به کار کنیم در شروع به کار باشگاه ورزشی اين ريسک وجود دارد که با توجه به هزینه های مالی پرداخت شده امکان دارد باشگاه باکمبود مراجعین روبه روشود .

پس احتیاج به حامی یا اسپانسر می باشد تا با اشکالی روبرو نشود مانند:گرفتن وام يا حمايت ازسرمايه گذاران آشنا و حمايت تربيت بدنی که در صورت عدم توجه ورزشکاران به باشگاه برای پرداخت کردن هزینه مشکلی در روند باشگاه پیش نیاید.

  راه انداختن باشگاه  زمان بر و پرهزینه است. شخصی که اقدام به این کسب وکار می نماید باید از نظر کاری فردی مصمم باشد.

راه اندازی یک مجموعه به مکان آن وابسته است. بايد محلی انتخاب شود که تا جایی که امکان دارد ، از مجموعه های ديگر فاصله داشته و ورزشکاران در آن مکان فراوان باشند . پولی که بابت اجاره داده می شود زیاد نباشد و همچنین از نظر قانونی تاییدیه داشته باشد.پرسنل باید دارای تجربه و مهارت فراوان باشند و در این زمینه با سابقه باشند و بتوانند بر موانعی که ممکن است در آینده پیش بیاید ، غلبه کنند. تجهیزاتی که در مجموعه به کار گرفته می شود.

باید به روز بوده و از عملکرد بالایی برخوردار باشند وباید فاکتور ها واستاندارد های روز را دارا باشند از نظر کسب درآمد یک باشگاه ورزشی پتانسیل پیشرفت از نظر مالی را خواهد داشت. زیرا خانواده ها علا قه دارند که بچه هایشان از سنین کم وارد عرصه ورزش شوند.با توجه به عوامل ذکر شده بازار کسب و کار ، رشد صعودی را طی می کند به طوری که خانواده ها بيشتر تمايل دارند فرزندانشان از کودکی به ورزش روي بياورند .

از نظر زیبایی مجموعه باید معیار های خاصی را مانند نصب آینه ها ، دکوراسیون، کف پوش ، قرار دادن سیستم صوتی و تصویری و… و حتی لباس ورزشکاران رعایت نماید. انتظاراتی که مشتری دارد را باید در نظر گرفت و در رسیدن مشتریان به این انتظارات و هدف ها تلاش کرد

تناسب یا زیبایی بدن وعضلات ، از بین بردن چربی های اضافه در بدن ، بیشتر شدن آمادگی جسمی باید در هنگام شروع به کار از تمامی مسائل مربوط به کار مانند : تجهیزات ورزشی و کشور سازنده آنها، کاتالوگ دستگاه ها و نیز نصب آنها توسط شرکت های تولید و عرضه کننده تجهیزات ورزشی و تایم گارانتی دستگاه ها آگاهی داشته باشید.

این را باید در نظر بگیرید که مجموعه های ورزشی که که قبل از شما شروع به کار نمو ده اند از شما قدیمی تر می باشند . آنها مشتری های ثابت دارند.

در طی گذشت زمان شما هم به این مرحله خواهید رسید . رقیبان دیگری مانند سالن های مربوط به شهرداری ها ، بانک ها ، دانشگاه ها، مکان های ورزشی کشوری و لشگری که خدمات خوبی برای کارکنان خود فراهم می کنند نیز از رقیبان شما به حساب می آیند .

نحوه تبلیغات رقیبان شما به این صورت است که مربی های معروف و سرشناس را در تبلیغات استفاده میکنند و گستردگی تبلیغ آنها بسیار زیاد است و در مواردی تخفیف های ویژه و شرایط خاصی برای مشتریان خود در نظر می گیرند .

استفاده از کلاس های خصوصی در جهت جلب نظر مشتریان با توان مالی زیاد بسیار موثر است.نقطه قوت مجموعه ورزشی پرسنل و مدیریت درجه یک و متعهد، شکیل بودن داخل مجموعه و رعایت موارد استاندارد در طراحی، استفاده از تهویه استاندارد ، دستگاه ها و وسایل مجهز و به روز ، نزدیک بودن به خیابان اصلی جهت تسهیل رفت و آمد ورزشکاران و… می باشد

از نقطه ضعف می توان نداشتن پرسنل با کفایت و مدیریت خوب ، عدم مشتری مداری ، نا هماهنگی در مجموعه ، غیر استاندارد بودن مکان و فضا  و به روز نبودن وسایل ورزشی و حتی امنیتی و یکی از مهمترین ضعف ها نداشتن مجوز یا عدم تجاری بودن مجموعه است.

به روز کردن وسایل امنیتی و هوشمند کردن باشگاه:

نرم افزار مدیریت باشگاه قابل استفاده در کلیه مراکز ورزشی از باشگاه های بسیار کوچک گرفته تا مجموعه های چند منظوره ، استخر ها و سالن های لاغری می باشد . کاربری آسان و بسیار ساده ، اتصال به انواع دستگاه های کنترل تردد (کارت ، اثر انگشت ، تشخیص چهره) ،

قابلیت نصب به صورت شبکه ، قابلیت تعریف انواع رشته ، سانس ، ورزشکار و برنامه های ورزشی به صورت کاملا نامحدود تنها بخشی از قابلیت های نرم افزار مدیریت باشگاه می باشد.

نرم افزار مدیریت استخربصورت ویژه بر روی استخر ها تمرکز داشته و کلیه عملیات های لازم را برای آسان شدن  امور مدیریتی استخر شامل ( صدور بلیط ، فروش بلیط پیش پرداخت ، فروش بلیط پس پرداخت ، امکان تعریف انواع قراردادهای تخفیف بصورت مبلغی یا درصدی ، امکان تعریف قراردادهای سازمانی و ارگانی و گزارش های متنوع مدریتی ) در آن تعبیه شده است.

هوشمند سازی اماکن ورزشی و اتوماسیون رختکن می توان بسته به درخواست خریدار و نوع فعالیت آن محل از دستگاه های ارتباطی گوناگوی بهره گرفت و فرآیند کنترل تردد ، عبور از گیت و بازنمودن کمدها می تواند با استفاده از انواع دستگاه های اثرانگشتی ، کارتی و تشخصی چهره یا مچبند الکترونیکی پیاده سازی شود

گیت تردد باشگاه به عنوان یک ابزار مکانیکی ، برای کنترل دسترسی ( ورود و خروج ) افراد به اماکن مختلف مورد استفاده قرار می گیرد . گیت های کنترل تردد به طور معمول در چند گروه مختلف دسته بندی می شوند که پر طرفدارترین آنها گیت اهرمی و گیت شیشه ای می باشد .

گیت اهرمی با نام های دیگری مثل گیت سه میله یا گیت خورشیدی هم شناخته می شود ، و حتی مدیران اماکن ورزشی این نوع گیت را به عنوان گیت استخری یا گیت باشگاهی نام می برند .

گیت شیشه ای نیز طرفداران خاص خود را دارد و بیشتر در ورودی ادارات ، مترو و سازمان ها مورد استفاده قرار می گیرد . این نوع گیت را به عنوان گیت مترویی یا گیت کشویی نیز معرفی می کنند . گیت سه میله را می توان در فرآیند اتوماسیون باشگاهی و هوشمند سازی اماکن ورزشی جهت کنترل دقیق شهریه و کنترل تردد اعضا مورد استفاده قرار داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست