اتوماسیون پارکینگ

اتوماسیون پارکینگ

اتوماسیون پارکینگ

تعداد خودروها با سرعت بسیار سریع درحال رشددو روبه افزایش است در حالی که در دسترس بودن فضای پارکینگ محدود است بسیار دشوار است.

مدت زمان مشخصی توسط افراد صرف جستجوی فضای پارکینگ می شودکه نتیجه ان ترافیک طاقت فرسا می شود. در دسترس بودن فضای پارکینگ یک امر مهم در جوامع درحال حاضر است .

تلاش برای ایجاد سیستم پارکینگ اتومبیل با کمک اتوماسیون با امکاناتی مانند یافتن فضای خالی در طول مسیر ، شناسایی مانع واجتناب از برخورد و تصادف است اتوماسیون پارکینگ سیستمی است که راحتی و ایمنی رانندگی را در محیط محدود افزایش می دهد.

سیستمی که وظیفه رانندگی را ایمن تر و مناسب تر می کندبا کمک فن آوری و اتوماسیون امکان پذیر است.و اما لازمه اصلی سیستم اتوماسیون پارگینک چه چیزی است?

امروزه سیستم های مدرن و با روزی مانند اتوماسیون پارکینگ و یا نرم افزار مدیریت پارکینگ جایگزین طرح های قدیمی شده است و با توجه به این که مهم ترین جز در سیستم های اتوماسیون پارگینگ نرم افزار مدیریت پارکینگ است اتوماسیون پارکینگ بر اساس نرم افزار خودش اجرا می شود که این کارایی باعث می شود تا تمامی گزارش ها و دریافتی ها بسیار دقیق و بی,نقص باشد و مشکلی پیش نیاید

براورد های قیمتی سیستم اتوماسیون پارکینگ خودرو شامل قیمت نرم افزار مدیریت پارکینگ و سيستم سخت‌افزاری شناسايي توسط فرکانس‌های راديويي می‌باشد.

در اين نوع سیستم‌ها، با الصاق شناسه‌ای هوشمند یا به اصطلاح Tag ،به شيشه اتومبیل، و نصب آنتن‌ های ورودي و خروجي در محل ورودي پارکينگ، مدیریت پارکینگ می‌ تواند بصورت اتوماتیک و بدون حضور نگهبان ورودی، بدین‌ صورت انجام شود که درصورت شناسايي خودرو توسط اتوماسیون پارکینگ، بصورت اتوماتیک با توجه به قوانین، اجازه ورود به آن خودرو داده شود یا داده نشود.

در سیستم اتوماسیون پارکینگ تگ روی شیشه اتومبیل باعث باز شدن گیت‌ های ورودي و خروجي پارکينگ خواهد شد.

نرم افزار مدیریت اتوماسیون پارکینگ یکی از مدرن ترین روش‌های کنترل پارکینگ‌ها بحساب می آید و قادر است خودرو را از فاصله چندین  متري گيت يا راهبند شناسایی کند و پس از تصمیم‌گیری در مورد مجاز بودن خودرو، دستور باز شدن راه‌بند بصورت اتوماتیک صادر می‌شود. که در عین سادگی محیط نرم افزار دارای امکانات بسیار زیادی می باشد که قابل مقایسه با سایر موارد مشابه نیست.

علاوه بر این نرم افزار دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی،دستگاه کارتی پارکینگ ,دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره، و نرم افزار مدیریت استخر نیز از خدمات بسیار پرکاربرد شرکت پارسیان است که مورد توجه شرکت ها و موسسات بسیاری قرار گرقته است.

کاربرد اتوماسیون پارکینگ، براي اعمال محدوديت تردد و ثبت آمار ها و گزارش‌ ها عبور و مرور خودرو در ورودی‌ ها و خروجی‌ های پارکینگ‌ های سازمان‌ ها، پارکینگ‌ های عمومي، عوارضی‌ ها، بزرگراه‌ها و محدوده‌ های ترافيکي و کنترل تردد پارکینگ های طبقاتی، کنترل تردد پارکینگ های خصوصی و اداری می باشد

امکانات سیستم اتوماسیون پارکینگ

تشخیص اتومبیل ها، کنترل انواع ورود و خروج ها، کار شبانه روزی (۲۴ ساعته) بدون مشکلات همتای انسانی نظیر خستگی و یا کاهش کارایی، ارائه آمار و اطلاعات سودمند مانند فضای خالی موجود در پارکینگ، تعداد اتومبیل خارج و وارد شده و … از قابلیت های سیستم اتوماسیون پارکینگ میباشد.

اتوماسیون پارکینگ در پارکینگ‌های خصوصي، سازمان‌ها و ادارات:

معمولا در این نوع اتوماسیون پارکینگ ها، از تگ‌های پسیو (Passive) و ليبل ها استفاده مي­شود برای خوانده شدن، تگ مورد نظر باید بايد در معرض ديد مستقيم آنتن UHF باشد (یعنی مانع فيزيکي بزرگي بين آنتن و تگ نباشد). در آنتن UHF مي­توان فاصله خواندن تگ ها را با کاهش و يا افزايش قدرت امواج ارسالی آنتن، کاهش يا افزايش داد

شایان ذکر است که لزومی ندارد که اين آنتن ها براي خواندن تگ ها بصورت دائمی به کامپيوتر متصل باشند فقط پس از هر بار روشن و خاموش شدن آنتن، تنظيمات را باید به آن ارسال کرد.

کد تگ­ها نیز از بصورت آنلاین از پورت اتصال شبکه استفاده دریافت می‌شود. روش کار به این ترتیب است که ليبل­هاي RFID خرد شونده روي شيشه خودرو نصب می شوند و آنتن برد بلند نیز در محل ورود و خروج اتومبیل ها قرار داده می‌شود. این نوع ليبل ها به گونه ای هستند که کسی نمی­تواند ليبل را از شيشه خودرو جدا کرده و به خودروی ديگري متصل کند.

بدین ترتیب هر خودرو پیش از ورود به محل پارک، از مسير مشخص شده خواهد گذشت و ليبل آن توسط آنتن مورد نظر خوانده مي شود در زمان خروج نیز همین اتفاق خواهد افتاد.

شایان ذکر است که لزومی ندارد که اين آنتن ها براي خواندن تگ ها بصورت دائمی به کامپيوتر متصل باشند فقط پس از هر بار روشن و خاموش شدن آنتن، تنظيمات را باید به آن ارسال کرد. کد تگ­ها نیز از بصورت آنلاین از پورت اتصال شبکه استفاده دریافت می‌شود.

روش کار به این ترتیب است که ليبل­هاي RFID خرد شونده روي شيشه خودرو نصب می شوند و آنتن برد بلند نیز در محل ورود و خروج اتومبیل ها قرار داده می‌شود.

این نوع ليبل ها به گونه ای هستند که کسی نمی­تواند ليبل را از شيشه خودرو جدا کرده و به خودروی ديگري متصل کند. بدین ترتیب هر خودرو پیش از ورود به محل پارک، از مسير مشخص شده خواهد گذشت و ليبل آن توسط آنتن مورد نظر خوانده مي شود در زمان خروج نیز همین اتفاق خواهد افتاد.

قیمت در سیستم اتوماسیون پارکینگ های عمومي:

بهاي استفاده در این نوع اتوماسیون پارکینگ‌ها، بر حسب ميزان توقف خودرو در پارکینگ محاسبه مي شود. بنابراین در سيستم اتوماسیون پارکینگ‌های عمومي دو نوع کارت هوشمند برای مشتریان وجود خواهد داشت:

۱- کارت هوشمند اختصاصي

۲- کارت در گردش.

کارت‌های اختصاصي به مشتريان ثابت داده می شوند و کيف پول الکترونيکي کارت اختصاصی، به مبلغ دلخواه مشتري شارژ خواهد شد این نوع کارت شامل اطلاعاتی از قبیل مشخصات خودرو و مالک خودرو و تاريخ اعتبار کارت بر روي آن ذخيره مي شود.

بدین ترتیب با هر بار استفاده از پارکينگ، مبلغ از هزینه پارک، توسط دستگاه کارت‌خوان پارکينگ، از آن کارت اختصاصی کسر مي­شود.

در طرف مقابل، در کارت‌های در گردش، قیمت برحسب مدت زمان پارک پرداخت می‌شود و به این صورت است که فقط ساعت ورود ذخيره مي شود و در هنگام خروج خودرو، با توجه به سه پارامتر مدت زمان توقف خودرو، نوع خودرو و نوع تعرفه قیمت، هزينه محاسبه مي شود.

خصوصیاتی از قبیل امنيت، پردازش سریع، تهیه گزارش هاي کامل بر اساس اطلاعات ثبت شده، قابلیت تعريف کاربران با سطوح دسترسي متفاوت و کاربري آسان یا به اصطلاح انگلیسی User Friendly بودن و این که باعث دوام و پیوستگی ارائه خدمات به مشتریان می‌شود.

کارایی پارکینگ را بسیار افزایش داده و موجب افزایش درآمدزایی خواهد شد. همین ویژگی ها موجب رواج زیاد و اقبال به سمت نرم افزار مدیریت پارکینگ شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست