اهمیت سیستم مدیریت پارکینگ ( کنترل تردد خودرو )

با افزایش تعداد انواع وسایل نقلیه در شهرها، لزوم کنترل تردد آنها در سطح شهر و مدیریت ترافیک، امری ضروری به نظر می‌رسد. یکی از راهکارهای کنترل ترافیک شهری تجهیز نقاط مختلف شهر به پارکینگ‌های وسیع و هوشمند است.

همانطور که در پست کنترل تردد عنوان شد، کنترل تردد شامل دو بخش کنترل تردد نفر و کنترل تردد خودرو می‌شود. کنترل تردد خودرو یا سیستم مدیریت پارکینگ، جهت کنترل و مدیریت ورود و خروج انواع وسایل نقلیه به پارکینگ‌های مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پارکینگ‌ها به دو گروه پارکینگ‌های اختصاصی و پارکینگ‌های عمومی تقسیم می‌شوند.

پارکینگ‌‌های اختصاصی شامل پارکینگ ادارات و سازمان‌ها، پارکینگ مجتمع‌های مسکونی و … می‌شود. در این پارکینگ‌ها موضوع امنیت و کنترل دسترسی مطرح است. اما در پارکینگ‌های عمومی بیشتر بحث دریافت هزینه پارک خودرو مورد توجه قرار می‌گیرد.

یک سیستم مدیریت پارکینگ شامل تجهیزاتی مانند کارت یا تگ RFID، کارتخوان یا آنتن برد بلند RFID، دستگاه کنترل تردد مجهز به کارتخوان و یا شناسه‌های بیومتریک، سیستم پلاک خوان (شامل دوربین و نرم افزار)، نرم‌افزار مدیریت پارکینگ، پرینتر صدور فیش ، راهبند یا قفل الکترونیکی می‌شود.

نکته : نرم‌افزار مدیریت پارکینگ در حالت کنترل تردد آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهمترین مزایای سیستم مدیریت پارکینگ عبارتند از :

  1. کاهش وابستگی به نیروی انسانی
  2. حذف اشتباهات انسانی در احراز هویت و محاسبه هزینه پارکینگ
  3. افزایش سرع عملکرد و کاهش اتلاف وقت
  4. حذف یا کاهش ترافیک خودروها در ورودی پارکینگ (با استفاده از آنتن برد بلند)
  5. پیشگیری از سرقت خودروها
  6. امکان اعلام ظرفیت خالی پارکینگ از طریق تابلو الکترونیکی
  7. امکان یکپارچه سازی با سیستم حضور غیاب در ادارات و مشاغل مختلف
  8. مدیریت متمرکز چندین درب ورودی و خروجی

 

کنترل تردد خودرو ( سیستم مدیریت پارکینگ) چگونه کار می‌کند؟

روش کار سیستم کنترل تردد خودرو بسیار ساده است. ورودی و خروجی پارکینگ به یکی از راهکارهای شناسایی مانند کارتخوان، آنتن برد بلند RFID، دوربین پلاک خوان و یا دستگاه کنترل تردد مجهز است. دستگاه کنترل تردد نیز مجهز به یک یا چند شناسه از جمله شناسه‌های بیومتریک مانند اثر انگشت، چهره،‌ کف دست و عنبیه و یا شناسه‌های غیر بیومتریک شامل ورود رمز، کارت یا تگ RFID، QRCode، NFC است.

هنگام ورود خودرو به پارکینگ، با شناسایی خودرو و یا مالک خودرو توسط راهکارهای ذکر شده و تأیید اعتبار توسط سیستم کنترل تردد، دروازه یا راه‌بند جهت ورود خودرو باز می‌شود. در زمان خروج نیز پس از شناسایی و تأیید، اجازه خروج صادر می‌گردد.

 

سیستم مدیریت پارکینگ مجهز به آنتن برد بلند

همانطور که ذکر شد، یکی از راهکارهای کنترل تردد خودرو، استفاده از آنتن برد بلند برای شناسایی وسایل نقلیه است.

سیستم کنترل تردد با آنتن برد بلند معمولاً در پارکینگ های مسکونی و اداری، سازمان ها و … بسیار مورد توجه قرار گرفته است. این سیستم برای محیط‌هایی که تردد در آنها با خودروهای ثابت و همیشگی صورت می‌گیرد، مناسب می‌باشد.

تجهیزات استفاده شده در سیستم RFID برد بلند با امواج UHF کار می‌کنند و قادر به شناسایی تگ RFID موجود  بر روی خودروها از فاصله 4 تا 10 متری هستند.

در این سیستم بر خلاف سیستم برد کوتاه هیچگونه توقفی در هنگام تردد اتفاق نمی افتد و به دلیل سرعت شناسایی بالا در معابر ورودی و خروجی، ترافیک و صف خودروها تشکیل نمی شود.

 

سیستم مدیریت پارکینگ  مجهز به پلاک خوان

در این روش شناسایی پلاک خودرو  توسط دوربین مخصوص پلاک خوان که در ورودی و خروجی پارکینگ نصب شده است، صورت می گیرد. با نزدیک شدن خودرو به ورودی یا خروجی، تصویر پلاک خودرو توسط دوربین پلاک‌خوان اخذ شده و پس از پردازش توسط نرم افزار هوشمند و تأیید اعتبار، مجوز ورود یا خروج صادر می گردد.

قیمت سیستم مدیریت پارکینگ

در قیمت سیستم پلاک خوان نقش تعیین کننده را قیمت دوربین پلاک خوان ایفا میکند اما در قیمت سیستم پارکینگ تگ خوان قیمت آنتن برد بلند Uhf بیش ترین قیمت تمام شده را تحمیل می نماید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

فهرست